Hakkımızda

Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı

Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı, Trabzon’da doğan Kanuni Sultan Süleyman’ın doğumunun 500. yıldönümü münasebetiyle 1995 yılında kurulmuştur. Kuruluş aşamasında dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL’in yakın ilgisi ve desteği olmuştur.
Vakfın amacı, Kanuni Sultan Süleyman’ı bütün yönleriyle araştırıp, onu lâyık olduğu biçimde gelecek nesillere tanıtmaktır. Bu amaçla, her yıl 27 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Kanuni Haftası etkinlikleriyle Trabzon’da Kanuni’yi tanıtmanın yanında doğduğu şehir olan Trabzon’u tarihi ve kültürel yönleriyle yurtiçinde ve yurtdışında tanıtma çalışmaları yapılmaktadır.
Vakfın merkezi Ortahisar mahallesindeki
Kanuni Evidir. İlk defa 27 Nisan 1995 tarihinde Kanuni Evi önündeki parkta Kanuni’nin 500.yıldönümü törenlerle kutlanmıştır. Sonraki yıllarda bu törenler Türk-Macar Dostluk Parkı’ndaki Kanuni Anıtı’nın önünde yapılmaya devam etti. Törenler sırasında halka ikram edilen pilav Kanuni Pilavı olarak gelenekselleşti. Her yıl Kanuni haftası boyunca konferanslar, sergiler, konserler ve defileler yapıldı.
2005 yılından itibaren Kanuni Haftası Kutlamaları, Trabzon Lisesi önünden protokolün ve halkın katılımıyla
Kanuni Yürüyüşü düzenlenmeye başlanmıştır. Yürüyüş, önde tarihi kıyafetiyle at üstünde temsili Kanuni olmak üzere mehter marşı eşliğinde Kanuni Evi’nde sona ermektedir. Kutlamalar Kanuni Evi önünde devam eder. Konuşmalar, Kanuni Evi’nin gezilmesi ve Kanuni Pilavı ikramı ile ilk gün programı sona erer. Takip eden günlerde, Kanuni dönemine ait kıyafetlerin yer aldığı defile düzenlenir, konferanslarla, konserlerle etkinlikler sürdürülür.

Vakfın Kurucuları, 1995:

Alaaddin YÜKSEL   (Trabzon Valisi)
Asım AYKAN   (Trabzon Belediye Başkanı)
Aydın DUMANOĞLU   (KTÜ Rektörü)
Raif KORKMAZ   (İl Müftüsü)
Habib TUNA     (Vakıflar Bölge Müdürü)
Ömer BÜYÜKSALİH (  Milli Eğitim Müdürü)
M. Volkan CANALİOĞLU   (Turizm Müdürü)
İsmail KANSIZ   (Kültür Müdürü)
Ömer GÜNER   (Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)
Mahzar AFACAN   (Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)
H. İbrahim KALAFATOĞLU   (Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı)
Refik KARAAĞAÇLI   (Karadeniz Yazarlar Birliği Başkanı)
Muhteşem Kanuni Sultan Vakfı Başkanlığını sırasıyla Prof Dr. Mesut ÇAPA, Ayşen AKYAZICI, Ahmet ASLANOĞLU, Kenan BIYIK yapmıştır. Halen vakıf başkanlığını Prof. Dr. Ali BAKİ yürütmektedir.